Niemowlaki do teatru! | Noc teatrów metropolii

Niemowlaki do teatru!

Zawodowe przedstawienie, w zawodowym teatrze, dla dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić ani mówić? Takie rzeczy tylko w czasie Nocy Teatrów Metropolii!

Tak zwany teatr dla „najnajów”, bo tak wdzięcznie określa się propozycje teatralne, adresowane do najmłodszych dzieci, które ledwo ukończyły pół roku życia, a nie skończyły jeszcze trzech lat, to sprawa traktowana bardzo poważnie przez jego twórców. Nic dziwnego, trzeba się bardzo postarać, aby przykuć uwagę malucha.

Takie właśnie, angażujące najmłodsze dzieci, zachwycające obrazami i dźwiękami, jest przedstawienie pt. „Powitanie” Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Dla maluszków także – od 1 roku do lat 5 – jest przedstawienie katowickiego Teatru Gry i Ludzie O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć”. Ten premierowy spektakl to historia małego jeżyka, który ma problem z zaśnięciem, opowiedziana w przyjazny i ciepły sposób, przy pomocy lalek i melodii granych na instrumentach. Dzieci, wraz z rodzicami, zachęcane do wspólnej aktywności przez aktorki, będą siedzieć na scenie pokrytej miękką trawą.

To były propozycje dla najmłodszych dzieci, ale i te nieco starsze mają w czym wybierać podczas Nocy Teatrów.

Niezwykle barwny spektakl „La serva padrona – Służąca panią” przygotowała Opera Śląska w Bytomiu. To przedstawienie dla dzieci od 3 do 10 lat, podczas którego będą mogły wysłuchać zabawnej historii zatwardziałego kawalera i sprytnej służącej, opowiedzianej przez laleczki z nocnego stolika. Opowieść rozśmiesza nieprzerwanie od ponad dwustu lat.

W zupełnie innej konwencji utrzymane są przedstawienia „Ale … cyrk …” i „Kosmiczna podróż” Teatru Czarnego Tła z Chorzowa. Obydwa stworzone w technice „czarnego teatru” od kilku sezonów fascynują maluchy od 3 do 5 lat.

Z myślą o widzach w wieku lat 6 i więcej powstał spektakl muzyczny „Karolcia” Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Kanwą tego wypełnionego piosenkami przedstawienia jest bestsellerowa powieść Marii Krüger o tym samym tytule. Opowieść o dziewczynce, która znalazła zaczarowany, spełniający życzenia koralik, zachwyci nie tylko dzieci. Rodzice z przyjemnością przypomną sobie jedną z najchętniej czytanych szkolnych lektur. 

Wesołą, dynamiczną I pełną zawadiackich zwrotów akcji bajkę „Przygody Kubusia i Ancymona” przygotował Teatr Mały w Tychach, z myślą o widzach od 4 do 12 lat.  Dzięki głównym bohaterom, dzieci w zabawny sposób poznają świat matematyki i dowiedzą się jak cenna jest nauka.

Radością, nie tylko dla dzieci, ale i rodziców, będzie muzyczny spektakl Teatru Rozrywki „Bajkowe piosenki wszech czasów”. Najpiękniejsze melodie przeniosą małych i dużych widzów do kolorowej krainy snów i baśni.

Wiadomo nie od dziś, że dziecięca widownia jest bardzo wymagająca, ale też wyjątkowo żywiołowo i radośnie reaguje na to, co jej się podoba. Mamy nadzieję, że propozycje przygotowane na Noc Teatrów Metropolii będą głośno oklaskiwane.

Szczegóły dotyczące m.in. biletów znajdziecie w zakładce „repertuar”.