Teatr à la carte, czyli 10. Noc Teatrów Metropolii | Noc teatrów metropolii

Teatr à la carte, czyli 10. Noc Teatrów Metropolii

15 teatrów, 25 spektakli, kilkadziesiąt atrakcji specjalnych, a do tego darmowy transport  – tak zapowiada się 10. Noc Teatrów Metropolii.

9 listopada odbędzie się 10. edycja Nocy Teatrów Metropolii – wydarzenia, w którym co roku biorą udział dziesiątki tysięcy widzów. Tegoroczna oferta NTM zadowoli zarówno koneserów teatru, jak i tych, którzy zamierzają dopiero rozpocząć swoją teatralną przygodę.

Jak zwykle jest w czym wybierać, a jedyny problem, to ten, że nie można być w kilku miejscach jednocześnie. Można jednak skomponować swój własny program i cieszyć się magią teatru do późnych godzin nocnych. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, by łatwiej było nawigować po obszernym repertuarze tegorocznej Nocy Teatrów Metropolii.

Na początek coś dla tych, którzy lubią angażować i duszę i ciało. W bytomskim Teatrze Rozbark, jak zwykle króluje taniec. Ten na scenie, w spektaklu „Plateau”, jest wyjątkowo wyrafinowany, podporządkowany niełatwej w swej wymowie treści. Młodzi tancerze, z cyrkową zręcznością, przyjmują kolejne role, przedstawiając chaotyczną rzeczywistość, z wszechobecnym przymusem kupna i sprzedaży, z przekonaniem, że bez walki i zwycięstwa za wszelką cenę jest się nikim. Ten spektakl to – jak piszą jego twórcy – bigos i Monty Python, techno Viking i Czarna Madonna w jednym.

Na przeciwnym biegunie do tak intensywnych przeżyć jest inna propozycja Rozbarku – wyciszające zajęcia jogi. Dla dorosłych, seniorów i młodzieży. Tych, którzy jeszcze nigdy nie spróbowali praktyki asan, niech przekona następująca maksyma: „cokolwiek robisz w życiu, joga pomoże ci to zrobić lepiej”.

A najlepiej, o czym wiadomo nie od dziś, jest samemu zostać twórcą. Takie możliwości dają kreatywne warsztaty w Operze Śląskiej w Bytomiu, podczas których będzie można, pod okiem specjalistów, zaprojektować kostium sceniczny, wykonać maskę teatralną, ale także poćwiczyć wokal podczas lekcji śpiewu operowego czy spróbować swoich sił w balecie.

Jeśli taniec, ale niekoniecznie baletowy, jest twoim żywiołem, to zajrzyj do Teatru Czarnego Tła w Chorzowie, który oprócz swoich tradycyjnych „czarnych spektakli”, przygotował także zajęcia z burleski, podczas których będzie można nauczyć się tanecznego układu i spotkać z aktorkami-tancerkami.

Na bliskie spotkania z aktorami – po komedii „Ściana” – można liczyć także w Teatrze Żelaznym w Katowicach. Marta Marzęcka-
-Wiśniewska, Piotr Wiśniewski, czy znany z serialu „M jak miłość” Paweł Okraska, chętnie odpowiedzą na pytania o „teatralną kuchnię”.

Wszyscy ciekawscy, zafascynowani tym, co kryje się nie tylko za kurtyną, ale i w kulisach, garderobach, charakteryzatorniach, a nawet na strychach i w piwnicach teatrów, tej nocy będą mogli zaspokoić swoją ciekawość, i to w wielu miejscach. Nocne zwiedzanie teatralnych zakamarków, dla dorosłych i dla dzieci, proponuje m.in. Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. Będzie można się przekonać, w jaki sposób na scenie pada deszcz, grzmi, świeci słońce i wieje wiatr, ale także, jak wygląda praca nad przedstawieniem, od momentu pisania sztuki, do odsłonięcia kurtyny na premierze.

Skoro mowa o premierze, to – specjalnie na tegoroczną Noc Teatrów Metropolii – Teatr Nowy w Zabrzu przygotował „Emigrację”, spektakl na podstawie bestselerowej powieści Malcolma XD, autora, który, pozostając anonimowym, stał się najbardziej znanym twórcą pasty – nowego gatunku literackiego, królującego w Internecie. Teatr Nowy zapowiada także spotkanie z autorem, który będzie fizycznie obecny, choć „niewidzialny”.

Świeżutką produkcję dla najmłodszych dzieci (1-5 lat), o wdzięcznym tytule „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć”, przygotował także katowicki Teatr Gry i Ludzie. Dzieci, wraz z rodzicami, zachęcane do aktywności przez aktorki, będą uczestniczyć w przedstawieniu, siedząc scenie pokrytej miękką trawą.

Interaktywną propozycję dla jeszcze młodszych dzieci ma także Teatr Miejski w Gliwicach. Maluchy w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, wraz z opiekunami, udadzą się w podróż angażującą wszystkie zmysły. Tym sposobem, podczas Nocy Teatrów Metropolii, nawet niemowlaki znajdą w teatrze coś dla siebie.

Jednak Noc Teatrów Metropolii, to przede wszystkim propozycje dla dorosłych. I to nie tylko z powodu późnej pory przedstawień. Słynny już spektakl Teatru Rozrywki w Chorzowie – „Mariacka 5” – to przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych, w którym fenomenalna Elżbieta Okupska, wcielająca się w rolę starej ulicznicy, w przejmujący, tragikomiczny sposób opowiada o swoim życiu.

Jeśli chodzi o pikantne historie, to katowicki Teatr Bez Sceny przygotował aż dwie. Obydwie to sztuki kultowego, francuskiego autora Floriana Zellera – „Kłamstwo” i „Prawda” – w komediowy, choć niepozbawiony refleksji sposób, opowiadają o miłości, przyjaźni, zdradzie, słowem – o skomplikowanej ludzkiej naturze.

Zdrada, ale tym razem w sztafażu czarnej komedii, jest też tematem „Pojedynku”, spektaklu, który zaprezentuje podczas NTM Teatr Korez w Katowicach. Przyjacielskie z pozoru spotkanie pisarza powieści detektywistycznych i znanego aktora zamienia się w makabryczną grę, a widz, wraz z policją, prowadzącą śledztwo, wpadają  w sieć wyrafinowanej intrygi.

Obyczajowo i komediowo będzie również w Teatrze Śląskim w Katowicach, który zaprezentuje jeden ze swoich hitów – „Sztukę” Yasminy Rezy – opowiadający o tym, jak jeden obraz może wystawić na ciężką próbę wieloletnią przyjaźń.

Po współczesnych propozycjach komediowych pora na klasykę. „Tartuffa” Moliera, proponuje, jako danie główne wieczoru, Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Przekonamy się, czy tytułowy Świętoszek, wykorzystujący religię do osiągania własnych celów, może budzić emocje po niemal trzystu pięćdziesięciu latach od premiery.

Po klasyczny repertuar sięgnął także Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, inscenizując „Kordiana” Juliusza Słowackiego. To spektakl dla młodzieży i dorosłych, zrealizowany w sposób burzący konwencje i myślowe schematy.

Daleka od schematów jest także twórczość Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, czy Marka Grechuty, po którą sięgnął tyski Teatr Mały, przygotowując spektakl w oparciu o teksty tych wspaniałych autorów. Ich piosenki, scenki rodzajowe czy skecze złożą się na opowieść o Polsce i Polakach. Artystom na scenie towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Acoustic Quartet – muzyków Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.

To zaledwie przybliżenie, w największym możliwym skrócie, atrakcji 10. Nocy Teatrów Metropolii. Zachęcamy do wnikliwego przestudiowania pełnego programu, który znajduje się w zakładce „repertuar” i skomponowania swojej własnej, niepowtarzalnej Nocy Teatrów.