Teatr Zagłębia w Sosnowcu jest piętnastym teatrem, który 29 września zaprosi widzów na wydarzenia Nocy Teatrów Metropolii, inaugurując jednocześnie nowy teatralny rozdział - z nowym sezonem i nową dyrekcją.

Noc Teatrów Metropolii w Sosnowcu rozpocznie o godz. 18.00 czytanie perfomatywne „Opisu obyczajów za panowania Augusta III”  na Placu Stulecia. Tekst czytać będą aktorzy Teatru Zagłębia przy udziale Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

– Otwierając sezon, sięgamy po „Opis obyczajów”, żeby dotknąć istoty teatru. Tak jak Jędrzej Kitowicz opowiada o świecie w XVIII wieku, tak teatr opowiada o świecie, w którym żyjemy teraz.  W ten sposób wspólnie z publicznością chcemy przyłożyć sobie lustro i spróbować przejrzeć się w tym starym (a może wciąż aktualnym?) tekście – zapowiada dyrektor artystyczny Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk.

Po czytaniu aktorzy wraz z publicznością przejdą do Teatru Zagłębia, gdzie o 19.30 dyrekcja teatru: Iwona Woźniak – dyrektor naczelna oraz Jacek Jabrzyk – dyrektor artystyczny, otworzą sezon teatralny 2018/2019.

Druga część wieczoru to warsztaty i zwiedzanie Teatru Zagłębia z aktorami. „Obyczajowy wehikuł czasu”, który rozpocznie się o 20.00 i potrwa do 22.00 to dwuczęściowe warsztaty aktorskie oraz kostiumowe z aktorami Małgorzatą Saniak, Agnieszką Bieńkowską
i Krzysztofem Korzeniowskim. Uczestnicy stworzą kilka scen inspirowanych obyczajami różnych epok i zaprojektują, a następnie wykonają własne stylizacje zgodne z epoką, jaką będą reprezentować. Wehikuł przeniesie się zarówno w przeszłość – do średniowiecza
i baroku, ale też zabierze uczestników w przyszłość  –  w świat science-fiction. Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku 10+. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmuje Biuro Obsługi Widzów (tel. 32 266 11 27 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

O 22.00 natomiast aktor Michał Bałaga zabierze widzów na spacer po niedostępnych na co dzień dla publiczności przestrzeniach teatru. Zajrzą w kulisy i do garderób, a także zobaczą krótki pokaz, przygotowany przez uczestników „Obyczajowego wehikułu czasu”.

Dodatkowo od 19.30 do 22.30 w teatrze będzie można przymierzać kostiumy ze spektakli Teatru Zagłębia. Wybrane stroje będzie można także zakupić podczas wyprzedaży prowadzonej we foyer teatru. 

Uwaga! W razie niepogody czytanie „Opisu obyczajów za panowania Augusta III” odbędzie się o 18.00 w Teatrze Zagłębia. 

aktualności

Ochrona danych osobowych na stronie czytaj więcej ->